czwartek, 29 marca 2012

Szarlotka dla alergików


Tym razem obyło się bez modyfikacji. Trafiłam na bloga i od razu przystąpiłam do wypróbowania przepisu na moje ulubione ciasto. Szarlotka, mimo, że bez jaj, mleka i masła, smakowała tak, jak ta z przepisu mojej babci. Była pyszna! Przepis, mimo, iż nie mój, to dołączam do akcji Słodka Wielkanoc Alergika. A co! Alergikom też się należy troszkę przyjemności ;)


Składniki:
500 g mąki (u mnie pszennej) 
1 niepełna szklanka cukru
1/2 szklanki wody
1/.2 szklanki oleju
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 cukier waniliowy
3 jabłka
2 łyżki otrębów pszennych
dżem brzoskwiniowy do posmarowania wierzchu

Mąkę przesiać przez sitko. Dodać pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Wyłożyć na stolnicę i rozwałkować. Wyciąć koło wielkości blachy ( ja po prostu odcisnęłam blachę na cieście, dzięki temu kształt był idealny). Ułożyć na blasze, posypać otrębami pszennymi. Jabłka zetrzeć na tarce i wyłożyć na cieście. Pozostałą część ciasta rozwałkować i wycinać paseczki, które można ułożyć na wierzch ciasta, tak, aby powstała krateczka. Piec w piekarniku ok. 40 minut w temp. 200 st. 10 minut przed końcem pieczenia, posmarować ciasto 1-2 łyżkami dżemu.
Smacznego!


niedziela, 25 marca 2012

Kotlety ziemniaczane bez jaj


Świetny pomysł na tzw. śmieciowy obiad. Można do niego wykorzystać resztki, które znajdują się w lodówce. Podstawą są oczywiście ziemniaki, które mogą być świeżo ugotowane, jak i z poprzedniego dnia. Jednak te należy wcześniej podgrzać. U mnie dzisiaj w wersji z samymi ziemniakami, aczkolwiek możecie do nich dodać wszystko, na co tylko macie ochotę- resztki mięsa, wędlin czy warzyw. Oczywiście wcześniej to miksując.

Składniki:
1 kg ziemniaków
ok. 2 łyżeczek suszonego koperku
1 duża cebula cebula
bułka tarta
pieprz, sól
olej do smażenia

Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie i lekko przestudzić ( do lepienia muszą być ciepłe). Cebulę obrać, posiekać i podsmażyć na oleju. Ziemniaki zblenderować, dodać do nich podsmażoną cebulkę, koperek i doprawić do smaku pieprzem i solą. Jeśli masa jest zbyt lepiąca (zależy od rodzaju ziemniaków), dodać bułki tartej i wymieszać. Ręce moczyć w ciepłej wodzie i formować spłaszczone placuszki. Smażyć z obu stron na rozgrzanym oleju. Podawać ciepłe z ulubioną surówką.
Smacznego!

piątek, 23 marca 2012

Makaron penne z kurczakiem i brokułami w sosie smietanowym- dla alergików i nie tylko



Jako wielka fanka makaronów, bardzo ubolewałam nad tym, że nie mogę zrobić tradycyjnego sosu. Okazało się jednak, że ze śmietanki owsianej również można wyczarować cudo. Sos smakował przepysznie, nawet mojemu mężowi, który nie jest na diecie. Zachęcam do spróbowania, bo do mojego codziennego menu, to danie wchodzi już na stałe.

Składniki:
1 filet z piersi z kurczak
1 śmietanka owsiana BIO
5, 6 różyczek brokuła
ok. 200 g ( w zależności od apetytu) makaronu penne z pszenicy durum
1 duży ząbek czosnku
1 cebula
sól, pieprz, majeranek, oregano
olej do smażenia

Pierś z kurczaka pokroić na kawałki i napanierować. Zostawić na 10 minut. Następnie podsmażyć na oleju. Cebulę drobno pokroić, czosnek przepuścić przez praskę i dodać do mięsa. Kiedy cebula będzie miękka, dodać pokrojonego drobno brokuła i całość dusić pod przykryciem, aż zmięknie. W tym czasie ugotować makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Mięso zalać śmietanką owsianą i dusić jeszcze przez ok. 5 minut. Makaron wyłożyć na talerz i polać sosem.
Smacznego!

środa, 21 marca 2012

Ciasteczka owsiane


Lekkie, zdrowe i przepyszne. W sam raz, kiedy ma się ochotę smaczną przekąskę. Mnie zachwyciły. Mam nadzieję, że Wam również będą smakowały. Tradycyjnie, dodaje się do nich np. ziarna słonecznika, sezamu czy bakalie. U mnie w wersji z jabłkami. 
Przepis dodaję do akcji Słodka Wielkanoc Alergika.

Składniki:
2 szklanki płatków owsianych
0,5 szklanki cukru
0,5 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki roztopionej margaryny bezmlecznej
pół łyżeczki soli
1 banan
1 jabłko

Suche składniki dokładnie wymieszać. Dodać rozgniecionego banana i roztopione masło. Wymieszać. Jabłko pokroić w drobną kosteczkę, dodać do ciasta i lekko zamieszać. Namaczać ręce w ciepłej wodzie i formować kulki, a następnie spłaszczać je i wykładać na blachę posmarowaną olejem. Piec ok. 30 minut w temperaturze 180 stopni. Zostawić do ostygnięcia.
Smacznego!

Źródło



poniedziałek, 19 marca 2012

Kotleciki jaglane z wegańskim sosem czosnkowym


Wróciłam! Przez tydzień byłam poza domem i w związku z tym miałam małą przerwę w gotowaniu. Jednak już dziś pełną parą wkroczyłam do kuchni i zrobiłam kotleciki jaglane, które doskonale pasują zarówno na śniadanie, jak i na obiad.

Składniki:
pół szklanki kaszy jaglanej
1 marchewka
pół małej cebuli
olej do smażenia
sól, pieprz, zioła prowansalskie

Składniki na sos:
5,6 łyżek śmietany owsianej
pół ząbku czosnku
sól, pieprz, szczypta mięty

Kaszę jaglaną ugotować w szklance wody, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Marchew oskrobać i zetrzeć na tarce. Cebulę obrać i drobno posiekać. Wszystkie składniki wymieszać, doprawić do smaku solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Wykładać na rozgrzaną patelnię i smażyć z każdej strony do zarumienienia. W tym czasie przygotować sos czosnkowy. Czosnek przecisnąć przez praskę. Wymieszać ze śmietaną, doprawić solą i pieprzem. Dodać szczyptę mięty i wymieszać. Danie można podawać z buraczkami lub surówką z ogórków kiszonych czy kapusty kiszonej.
Smacznego!

sobota, 10 marca 2012

Racuchy bez mleka


Lubię obiady na słodko. Zazwyczaj serwuję je na drugie danie. Racuchy znalezione na stronie Kwestii Smaku są idealne. Najlepsze jakie kiedykolwiek jadłam i w dodatku bez mleka. Spróbujcie koniecznie!

Składniki:
3 szklanki mąki pszennej
1/4 łyżeczki soli
1 i 1/2 szklanki ciepłej wody
25 g świeżych drożdży
3 łyżki cukru
2 łyżki oleju

Mąkę przesiać przez sitko i wymieszać z solą. Drożdże wymieszać w ciepłej wodzie. Zrobić zagłębienie w mące, wsypać cukier, wlać olej, a następnie powoli dodawać zaczyn, mieszając dużą, drewnianą łyżką. Ciasto wyrabiać do momentu, aż będzie gładkie (wg. oryginału ok. 4-5 minut, ja robiłam to krócej). Zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 1 godzinę. Na patelnię wlać olej na wysokość ok. 3-4 cm. Nakładać łyżką porcję ciasta i smażyć na gorącym oleju  z obydwu stron do zarumienienia (ok. 2 minuty każdą stronę). Racuchy wykładać na papierowe ręczniczki. Podawać z cukrem pudrem, syropem klonowym lub konfiturą.
Smacznego!

środa, 7 marca 2012

Domowa wędlina


Kupując gotową wędlinę, tak naprawdę nie wiemy, co jemy. Mnóstwo w niej konserwantów i ulepszaczy, które szkodzą naszym dzieciom i nam. Tak naprawdę do dnia dzisiejszego nie zdawałam sobie sprawy, jak łatwo jest zrobić domową wędlinę. Do tej pory myślałam, że jest to bardzo czasochłonne, ale myliłam się. 
W internecie znalazłam wiele przepisów i rad. Ostatecznie postanowiłam skorzystać z tego przepisu, który poddałam pewnym modyfikacjom i przede wszystkim na próbę, zrobiłam go z połowy porcji. Efekt? Nie żałuję. Wędlina jest smaczna, soczysta i dobrze przyprawiona, a ja, wiem, co jem :)


Składniki:
1 kg mięsa (np. udziec z indyka, szynka, łopatka- tak jak u mnie )
1 litr wody
60 g soli
1 łyżeczka cukru
1/4 łyżeczki pieprzu czarnego
1/4 łyżeczki pieprzu ziołowego
2 ząbki czosnku
2 ziarenka ziela angielskiego
2 listki laurowe
W oryginale jeszcze:  po pół łyżeczki nasion: kolendy, kminu rzymskiego i ziarenek gorczycy białej. Ja ich nie użyłam ze względu na silną alergię mojej córeczki.Jeśli macie ochotę, możecie dodać również te przyprawy.


Mięso umyć, obwiązać sznurkiem, żeby ładnie wyglądało. Można też kupić gotową siateczkę. Do garnka wlać wodę i dodać sól, przyprawy i czosnek. Włożyć mięso i zagotować. Po zagotowaniu gotować na małym ogniu 15 minut (w oryginale jest 5). Wyłączyć gaz i zostawić mięso w garnku do rana. Rano ponownie zagotować i gotować na małym ogniu 15 minut. Pozostawić w wodzie aż do całkowitego ostygnięcia.
Smacznego!

poniedziałek, 5 marca 2012

Bezmleczna owsianka z owocami, czyli pomysł na pożywne i zdrowe śniadanie


Zastanawiałam się czy w ogóle dodawać przepis na coś tak banalnego jak owsianka, ale przyznam, że ja przez ponad pół roku nie wpadłam na to, że mogę ją jeść na śniadanie. A szkoda, bo płatkom owsianym przypisuje się wiele cennych właściwości. Jeśli dodamy do nich suszone i świeże owoce, dostarczymy swojemu organizmowi węglowodany, które zapewnią nam energię na cały dzień. Uważam, że jest to najlepsza rzecz, jaką my, karmiące mamy na diecie bezmlecznej możemy zjeść na samym początku dnia.

Składniki:
8 łyżek płatków owsianych błyskawicznych
4 łyżki płatków żytnich błyskawicznych
1 banan
1 jabłko
suszone owoce ( u mnie morele i daktyle)
cynamon

Jabłko obrać ze skórki, pokroić w kostkę i wrzucić do garnka z wodą. Dodać pokrojone w kostkę morele. Kiedy woda się zagotuje, wsypać płatki owsiane i żytnie i gotować na wolnym ogniu ok. 3-4 minut. Banana i daktyle pokroić w kostkę, dodać do owsianki. Całość przełożyć do salaterki i podawać z cynamonem.
Smacznego!

sobota, 3 marca 2012

Cynamonowe zawijańce bez jaj i mleka krowiego


To chyba jeden z najlepszych przepisów bezmlecznych. Robię je już drugi dzień z rzędu, bo znikają w zastraszającym tempie. Mięciutkie, cynamonowe, po prostu pyszne! Oryginalny przepis możecie znaleźć tutaj, natomiast ja zrobiłam je w wersji bezmlecznej i bazjajecznej. Przepis dodaję do akcji Domowe Pieczywo dla Alergika


Składniki na ciasto:
1 szklanka mleka owsianego
4 łyżki oleju
1/2 szklanki cukru
6 łyżek margaryny bezmlecznej
1/4 łyżeczki soli
4 szklanki maki
30 g drożdży

Nadzienie:
2 łyżki roztopionej margaryny bezmlecznej
1/2 szklanki cukru
2 łyżki cynamonu

Mleko podgrzać, drożdże wymieszać z 1 łyżką mąki, 1 łyżką cukru i 1/4 szklanki mleka owsianego. Odstawić na 10 minut w ciepłym miejscu. Mąkę przesiać przez sitko, masło rozpuścić, dodać pozostałe składniki oraz zaczyn i wyrobić miękkie, elastyczne ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Rozwałkować prostokąt o wymiarach ok. 40x 25 cm, posmarować roztopioną margaryną bezmleczną i posypać cukrem wymieszanym z cynamonem. Zwinąć jak roladę. Pokroić delikatnie i układać na blasze posmarowanej olejem. Odstawić jeszcze na 10 minut. Piec ok. 10 minut w temp. 200 stopni. Można podawać posmarowane lukrem lub posypane cukrem pudrem.
Smacznego!


piątek, 2 marca 2012

Risotto z kurczakiem


Mój ulubiony obiad :) Jest w nim wszystko to, czego potrzebuje karmiąca mama, a przy tym robi się go bardzo szybko. Jeden garnek, a są w nim białko, węglowodany, warzywa i tłuszcze. Zdrowo i pożywnie.  Jako, że moje zapasy z ogródka się skończyły, stosuję mrożonki, które są zdrowsze od jarzyn kupowanych w marketach. W dzisiejszym wydaniu bez bulionu, z którego z wiadomych względów musiałam zrezygnować.

Składniki:
1 woreczek ryżu
1 pierś z kurczaka
1 cebulka
1 opakowanie mrożonych warzyw ( u mnie była mieszanka: brokuł, marchewka, kalafior)
1 puszka kukurydzy
oliwa do smażenia
sól, pieprz, majeranek, zioła prowansalskie

Ryż ugotować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Pierś z kurczaka umyć, pokroić w kostkę, posypać solą, pieprzem i majerankiem i odstawić na 15 minut. Po tym czasie podsmażyć ją na patelni. Dodać cebulę i dusić ok. 10 minut pod przykryciem, co jakiś czas mieszając. Dodać opakowanie warzyw mrożonych i dusić do momentu, aż będą miękkie. Dodać ryż i wymieszać. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi.
Smacznego!